سوئیت در کاشان ممتاز|سوئیت کاشان جدید وتمیز|خانه مبله کاشان نوسازضدعفونی شده|آپارتمان مبله درکاشان|منزل مبله درکاشان جامع|اتاق در کاشان|اجاره سوئیت در کاشان|اقامت درکاشان|منزل درکاشان|مسافرخانه های کاشان|هتل آپارتمان های کاشان|

گلاب گیری برزک

11781 بازدید

راهنمای سفر به روستای بزرک کاشان

برزک کجاست؟

روستای بزرک کاشان در فاصله50کیلومتری قراردارد.مسیر این جاده به گلپایگان و خوانسار هم مرتبط هست.

بزرک دارای آب وهوای کوهستانی وداشتن روستاهای بکر ازجمله سده و گلابگیری آنهم شهرت دارد.

بزرک دارای اقامتگاه سنتی وبوم گردی آویلا و روحانی که بسیار دل نشین وخاطره انگیز هست.

اقامت در بزرک را متیوان با اجاره یا رزرو روزانه سوئیت خانه مبله,طعم اسکان بزرک را چشید!

مسافرخانه در بزرک یا خانه معلم برزک در آنجا نمی باشد.

آثار تاریخی بزرک چیز خاصی نمیتوان در آن یافت.

مسیر اصفهان به بزرک را میتوان از دو طریق:یکی اصفهان میمه بعد بزرک و دیگری اصفهان کاشان طی نمود.

مسیر تهران به بزرک میبایست تا ده کیلومتری کشان امد وبعد ازمسیر اتوبان و تابلو جاده نیاسر یا مشهد اردهال به سوی بزرک که سپس جاده وتابلو آن را مشاهده خواهید کرد.

گلاب وعرقیات بزرک هم چنین شاتوت بزرک معروف است.

 

*برزٌک نگین سبز در كوهستان*

 

گر ندارم فرصت گل چیدنی        باغــبانا خود گلابی ده مـرا

 

کاشان، نخستین زادگاه شهر نشینی و مدنیت دنیا - به گواه دستاوردهای تپه های سیلک یعنی قدیمی ترین زیگورات جهان می باشد.

شهرکاشان علاوه بر جاذبه های تاریخی و فرهنگی بسیار ، جاذبه دیگری را داراست که همه ساله دراواخراردیبهشت واوایل خرداد ماه مسافران بسیاری را به سوی خود جلب می نماید. این پدیده مراسم 800 سالة گلابگیری در کاشان می باشد ؛

ازعمده ترین مناطق باغات گل محمدی و گلاب در کاشان می توان به  قمصر، نیاسر و برزک اشاره کرد.

          در مجموع 850 هزار هکتار از اراضی کاشان به کشت گل محمدی اختصاص دارد. که حاصل آن سالانه  بالغ بر 6000 تن گلاب مرغوب می باشد که بخش    عمده ای از آن به کشورهای خارج صادر شده و منشأ ارز آوری مطلوبی است.

          بیش از70 درصدکل تولیدگل محمدی کاشان در روستای برزک تولید می شود.

این روستا درجنوب غربی کاشان دردامنه کوه های سربه فلک کشیده کرکس در     درة پهناوری واقع شده است .وجود چشمه سارهای مختلف و قنات قدیمی روستا از عوامل سرسبزی و گستردگی باغات میوه در طول درة برزک است؛ ارتفاع  این منطقه  از سطح دریا 1600 تا 3588 متر می باشد.

علاوه بر گلستان های موجود در برزک ، کارگاههای گلابگیری ، آسیاب های قدیمی روستا ، کوچه باغ های حاشیه نهر قنات روستا ، مسجد جامع ، چنار چند صد ساله ، موزه مردم شناسی ، آب انبار قاجاری ، حمام صفویه و جاده تفریحی سعدآباد و چشمه احمد آباد را نیز می توان نام برد.

علاوه بر گل محمدی محصولات دیگر سر درختی برزک عبارتند از گردو، آلو ، بادام، شاه توت ، زرد آلو ،قیصی ، سیب ،انگور  که شاه توت بعد از گل محمدی دومین محصول این منطقه میباشد.

این روستا علاوه بر جاذبه های بسیار، دارای مردمی مهمان نواز نیز  هست.

شما را به دیدن این روستا و جاذبه های آن دعوت می کنیم تا در سفری یک روزه به این منطقه خاطره ای خوش را برای خود رقم زنید.  

روستای برزٌک با جمعیتی بالغ بر 5000 نفر و وسعت 200 هکتار در جنوب غربی شهر کاشان قراردارد.

این روستا که بتازگی از نظر قانونی و توانایی ها ، شهر خوانده می شود در دامنه های کرکس واقع شده و از کاشان 45 کیلومتر فاصله دارد.

برزک با توجه به محل وقوع آن می تواند به یکی از محورهای اصلی گردشگری تبدیل شود ، علاوه بر مردمان خونگرم برزک که مهم ترین جاذبه آن است جذابیت های تاریخی ، فرهنگی و طبیعی بسیاری در منطقه ، میتواند مسافران را به خود جلب نماید.

جاذبه های تاریخی

بقایای قلعه ترشک از قلاع سلجوقی ، بنای مسجد جامع آسیاب آبی ، حمام صفوی ، بنای چهل دختران که مقبره امامزادگان محمد واحمد علیه السلام در آن واقع است.مقبره امامزاده سراج الدین موسی بن جعفر(ع) ، خانه های قدیمی (صفوی – قاجار) ،آب انبار (قاجار)و موزه مردم شناسی برزک که به همت والای یکی از بانوان فرهیخته برزک بنام خانم زهرا جهانی تاسیس شده ، خانه مرحوم قادری با معماری سنتي که از دوران قاجار به جا مانده ، بازسازی و به همت این خانم و کمکهای شهرداری و میراث فرهنگی کاشان به موزه ای  تخصصي تبدیل شده است ، علاوه بر نمایش شیوه های معیشت و نحوه زندگی مردم در این مکان به عنوان موزه مردم شناسی ، اشیا قدیمی از جمله درب مسجد جامع ، کتیبه های سردر مسجد (705 هجری)، نیز در این محل نگهداری میشود.هم چنین مسئولیت اداره موزه به عهده خانم زهرا جهانی برزکی است .

جاذبه های طبیعی

سابقه 100 ساله کاشت گل محمدی و پرورش آن در گلستان های اطراف برزک به مساحت 1000 هکتار و برداشت 4 تن گل همه ساله این منطقه را به یکی از بزرگترین مناطق تولید گل کاشان بدل کرده است .

مراسم گلابگیری و جشنواره هایی در همین رابطه در بهار و حجم بالای محصول گل در این منطقه دیدنی است .

رودخانه جنب آسیاب آبی و چشم اندازهای زیبای اطراف رودخانه مسیر زیبایی را برای پیاده روی به وجود آورده است

درخت چنار 800 ساله مسجد جامع

چشمه احمد آباد

غار تاریخی تپه قلعه

مراسم فرهنگی

مراسم سنتی ششمین روز شهادت امام حسین (ع) با پخت غذاهای خاص آن

مراسم سنتی پخت آش باران که همه ساله برای پرآب شدن قنات ها و چشمه ها اجرا می شود

مراسم شب یلدا که به ویژه با حضور انار خاص برزک و میوه های خشک  برسرسفره یلدا اجرا می شود.

مراسم گل چینی و گلابگیری

مراسم نخل گردانی با قدمت 250 سال همه ساله اجرا می شود

صنایع دستی و سوغات

علاوه برخشکبار مرغوب منطقه می توانید ازصنایع دستی این منطقه نیز تحقه ای با خود همراه داشته باشید. مثل:

 گلیم ، چادر شب ، قالی و قالیچه ، سبدهای چوبی

اقامت در برزک

در سالهای اخیر یکی از ساکنین برزک خانه ای قدیمی را برایی پذیرایی از مهمانان و مسافرین آماده کرده که با غذاهای سنتی و لباسهای محلی از شما پذیرایی می کنند این اقامتگاه "آویلا" نام دارد، که در این مکان تجربه ای ناب از زندگی سنتی و روستایی را خواهید داشت وهم چنین با مهمان نوازی خانواده شیری تجربه ای متفاوت .

برزٌک سرزمین چهار فصلی است که سفر در هر فصل آن می تواند خاطره ای دل انگیز را در ذهن شما باقی بگذارد.

مسیر دسترسی – اتوبان قم کاشان (بطرف جنوب) دست راست خروجی نیاسر و طی حدود 45 کیلومتر

*نام یکی از کتابهای خانم زهرا جهانی برزکی*

 

در جنوب غربی کاشان و در دامنه کوه های سر به فلک کشیده ی کرکس دره ی بزرگ و پهناوری وجود دارد به نام برزک. توسعه طولی شهر در مسیر دره ای سرسبز، وجود چشمه سارهای متعدد با آب قابل توجه که باعث گسترش باغهای میوه در طول دره شده است، آن را به باغ شهری زیبا تبدیل کرده که با برخورداری از فاکتورهای متعدد جذب توریست، برزک را به یکی از بزرگترین و مهمترین قطب گردشگری کاشان تبدیل کرده است.

 سابقه برزک به 5000 سال قبل بر می گردد. از آثار تاریخی و دیدنی این شهر می توان به زیارتگاه امامزاده سراج الدین بن موسی بن جعفر، حمام دوره ی صفویه، آب انبار قاجاریه، آسیاب آبی قدیمی، تپه تاریخی قلعه، آبشار و رودخانه و جاده تفریحی توریستی سعدآباد، چشمه احمد آباد و موزه مردم شناسی برزک و... اشاره کرد.

بخش برزک باستناد مدارک موجود یکی از بزرگترین مناطق مهم روستائی شهرستان کاشان است و شامل ٩ روستا می باشد:

از سمت شمال به سده - ویدوج – ویدجا - ازوار

از سمت غرب به روستاهای ورکان – آرنجن – پنداس – تجره - آزران

از سمت شرق به سادیان – مرق – نابر

برزک که روستائی سرسبز است در دره ای در دامنه کوههای کرکس در قسمت جنوب غربی و در فاصله حدوداً ٥٠ کیلومتری شهرستان کاشان قرار دارد.

وجود سازه های آهکی در اطراف و به ویژه در بخش جنوبی منجر به تقویت آبهای زیرزمینی منطقه گردیده است. ٤ کوه، برزک را چون نگین زمردین در برگرفته است.

از جنوب کوه کمر ’بمبَر’ل، از غرب کوه شید، از شرق کوه کارَگ و از شمال کوه کمر آله

دره برزک از سمت شمال غربی به سمت جنوب شرقی ادامه دارد و در انتها به دو دره اصلی بنامهای گلو آب و بیداک منتهی می شود.

برزک مرکزی خود هفت محله می باشد که از به هم پیوستن آنها برزک کنونی پدید می آید:

١- محله سرگاور‏ ٢- محله درب مسجد جامع ٣- محله درب زیارت ٤- محله مصلی ٥- محله سردل ٦- محله کارگاه 7- محله باغستان.

بارندگی در سطح روستا تا ارتفاعات (٣٨٠٠ متر از سطح دریا) از ٢٥٠ میلی متر تا ٤٠٠ میلی متر در سال متغییر است.

نزولات جوی که بشتر برف است عامل اصلی تغذیه چشمه ساران زیبای منطقه است.

برزک با داشتن کاریزها و چشمه های خود جوش در کنار رودخانه ای قدیمی که در میان روستا و کشتزار ها روان است و در دره ای سر سبز و خوش آب و هوا، چشم اندازی بس زیبا و دلنشین دارد

برزک به علت قرار گرفتن در چنین موقعیتی در تابستانها دارای آب و هوائی معتدل و در زمستانها دارای آب و هوائی سرد و پر سوز می باشد.

سرسبزی و شادابی برزک از برکت کاریزها و چشمه ساران است که از کوههای اطراف سرچشمه گرفته است.

صدای شرشر ریزش آبشار گون همیشگی این آبها، روستا را در ذهنها چون نمادی از باغ فردوس می نمایاند.

 

  

فرهنگی

این منطقه از سالهای بسیار دور تا کنون از وجود عالمان فقه اهل بیت(ع) بهره ها برده اند. به همین جهت سطح فرهنگ دینی و عمومی مردم مطلوب می باشد. مضجع شریف امامزاده حضرت سراج الدین موسی بن جعفر(ع) در برزک، مقبره عالم و عارف و شاعر مشهور کاشان ملا بابا افضل الدین مرقی در مرق و سایر قبور امامزادگان عظیم الشان در روستاهای ازوار و ویدجا، خانه های قدیمی در ورکان و... از مکانهائی هستند که از فرهنگ و تاریخ مردم خبر می دهند.

فیض علماء بزرگواری همچون حضرت آیت ا... نجفی (شاگرد حضرت آیت ا... میرزای شیرازی صاحب فتوای تحریم تنباکو) حضرت آیت ا...سید رضا و سید احمد موسوی، مرحوم ابوتراب و آقای واعظ و دهها عالم دیگر باعث شده است تا مردم بسوی طلب علم روی آورند اکنون حضور صدها فارغ التحصیل و دانشجو در رشته های مختلف دانشگاهی و صدها تن طلاب علوم دینیه و همچنین حوزه علمیه حضرت امام موسی کاظم(ع) مایه مباهات و افتخار این دیار می باشد.

 

زبان

به طور کلی زبان اهالی در قدیم، زبان محلی معروف به رایجی بوده است ولی به مرور زمان تکلم به این زبان کمتر شده است و فقط بین افراد مسن و قدیمی دیده می شود.

این زبان از ادبیات خاص خود برخوردار می باشد و افعال آن دارای صیغه های منظم می باشد و نسبت به زبان رایجی مناطق اطراف از جمله کاموو ابوزید آباد از آهنگ آرام تری برخوردار است.

یکی از مهمترین اهداف ایجاد ”پایگاه اطلاع رسانی برزک“ زنده نمودن زبان رایجی می باشد که انشاءا... در آینده برنامه های مدون و منظمی تدارک دیده شده است.

 

اقتصاد و معیشت

شغل مردم بخش برزک قالی بافی، کشاورزی، باغداری، دامداری، زنبورداری، گلاب گیری و... می باشد.

کشاورزی برزک اغلب باغداری است و محصولات آن نیز انواع سردرختی می باشد از جمله گردو- آلو- بادام – شاه توت – زردآلو- قیصی – سیب – انگور.

باستناد مدارک وزارت جهاد کشاورزی و مشاهده آمار و اطلاعات موجود ٧٠% پرورش گل و تولید گلاب شهرستان کاشان در بخش برزک می باشد.

مجموعاً در بخش برزک ٦٥٠ هکتار از اراضی به پرورش گل محمدی اختصاص داده شده است که متوسط عملکرد گل محمدی در هکتار ٣٥٠٠ کیلو گرم می باشد.

بعد از گل محمدی محصول معروف برزک که زبانزد خاص وعام می باشد و از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد شاه توت برزک می باشد.

درختان شاه توت در برزک حدود ٥ هکتار از اراضی را در بر گرفته که میزان تولید شاه توت در برزک سالیانه ١٠٠تن می باشد.

آلو زرد برزک که به آلوی خیگی و آلوی مرغی نامیده میشود در منطقه مشهور می باشد که متاسفانه در سالیان اخیر از تولید آن به صورت محسوسی کاسته شده است.