سوئیت در کاشان ممتاز|سوئیت کاشان جدید وتمیز|خانه مبله کاشان نوسازضدعفونی شده|آپارتمان مبله درکاشان|منزل مبله درکاشان جامع|اتاق در کاشان|اجاره سوئیت در کاشان|اقامت درکاشان|منزل درکاشان|مسافرخانه های کاشان|هتل آپارتمان های کاشان|

کلوچه و پشمک

6881 بازدید

کلوچه وپشمک

 

از شیرینی های کاشان کلوچه وپشمک هست

خوراکي هاي عيد کاشاني ها ..شهرکاشان

گردشگران کاشان بخوانند :  اگر نوروز ميهمان ما کاشي ها هستيد از خوردن خوراکي هاي ويژه نوروز کاشان در ديد و بازديدها امتناع نکنيد اين خوراکي ها عبارتند از : 
1- کلوچه مخصوص کاشان
این کلوچه از نوع شیرینی های خشک و ترد محسوب می شود .
آرد سبوس گندم ماده اولیه این کلوچه را تشکیل می دهد .
کلوچه کاشان متناسب با ذائقه مشتریان ، با روغن حیوانی یا نباتی تولید می شود .
کلوچه مخصوص کاشان به شکل دایره و گاه به اندازه یک زیردستی است .
خانواده های کاشانی بر مبنای رسمی قدیمی در ایام نوروز با کلوچه از میهمانان عید خود پذیرایی می کنند . آنها در کنار کلوچه ، پشمک یزد را نیز به میهمانان تعارف می کنند  و به آنها توصیه می کنند کلوچه و پشمک را همچون نان و پنیر میل کنند .      
جالب است بدانید که تا کلوچه و پشمک کاشان را نخورید عید دینی شما برای میزبان مقبول نمی افتد .
این هم تصویری از کلوچه کاشان اگر دوست داشتید بخرید و ببرید.

کاشان مهد تاریخ ،تمدن، فرهنگ و هنر با قدمت هفت هزار ساله تپه های باستانی سیلک است که عطر گل محمدیش،بوی خوش گلابش شهرت جهانی یافته و طعم شیرین ،ترد و خوشمزه کلوچه و باقلوایش ذائقۀ هر مسافر و گردشگر داخلی و خارجی را شیرین می کند.

 کاشان عروس زیبایی است که با خنچه زیبا و رنگارنگ میراث معنوی و مادیش نقل و نباتِ لذت و پولکِ شادابی و نشاط و آرامش را به گردشگران هدیه می کند این عروس پرآوازه تاجی درخشان از عظمت و شکوه با نام " مسجد آقا بزرگ" بر سر و پیراهنی جواهرنشان ازمعماری بی نظیر و ارزشمند خانه های تاریخی با درخشش نگینهایی از نام علما ، شعرا ، مشاهیر و فرازنگان برجسته علمی، فقهی، ادبی و هنری بر تن دارد که سرچشمۀ زایش علم و ادب و فقه و فرهنگ و هنر و مایه افتخار ایرانیان در سراسر جهان شده است.این خطۀ کویری پر دُرّ و گوهر هنرخیز و هنرمندپرور با امامزادگان و بقاع متبرکه واجب التعظیمش همچون سلطان علی بن باقر (ع) آرامش و سبزی و نور و معنویت را در جان مسافران می ریزد و با طعم شربت شیرین و جان افزای گلاب، عطر متبرک گل محمدی و کلوچه و باقلوای خوشمزه اش کام گردشگران را شیرین می کند آنگونه که این شیرینی و شادابی و نشاط از سفر به زادگاه سهراب، کمال الملک، محتشم ، غیاث الدین جمشید برای همیشه در ذائقه آنها مضاعف و ماندگار می شود.پورتال خبری کاشان در این گزارش قصد دارد شما را با تاریخچه و قدمت کلوچه و باقلوای کاشان و اولین قنادهای پخت و تولید این سوغات خوشمزه و سنتی ویژه کاشان آشنا کند.

  کلوچه برای اولین بار در جهان در قرن هفتم میلادی در ایران پخته شد افزود: کلوچه به معنی تکه نان گرد از کلمه روسی (کولیچ Кулич)وارد زبان فارسی شده‌است که اصل این کلمه یونانی از واژۀ ( κόλλιξ کولیکس) گرفته شده‌ و واژه انگلیسی آن هم  Kulichاست.

علی ضیا مجری شبکه3=کاشونیه

قرائتی=کاشونیه

وزیرامورخارجه=کاشونیه

سایپا=کاشونه

نیروگاه اتمی=کاشونه

کاشون داره استان میشه

کاشون شهرکوچیکیه=ولی مردمانش ودلاشون بزرگه


اثرات مفید گلاب در سلامتی
          
گلاب(ROSE WATER) از تقطیر گل محمدی (ROSADAMASCENA) به دست می آید که از نظر عطر در میان سایر گل ها ممتاز است و خواص درمانی فراوانی دارد.
گل محمدی از خانواده ی گل سرخ با گل برگ هایی به رنگ صورتی است. این گل ها در خرداد ماه ظاهر می شوند و در همین ماه است که گلاب گیری انجام می پذیرد. گل محمدی رایحه ی خوشی دارد و گلاب نیز همین رایحه ی خوش را در خود تثبیت می کند.
براساس مدارک جدید، ایرانیان اولین قومی بودند که از «گل سرخ»، اسانس و گلاب را به روش تقطیر به دست آوردند و سپس این فن را به سایر نقاط دنیا انتقال دادند. «ابن سینا» دانشمند بزرگ ایرانی، تحقیقات وسیعی در مورد استخراج اسانس ها به روش تقطیر داشته است.
نام گلاب با فرهنگ سنتی و باورهای مذهبی مردم نیز درآمیخته است. گلاب خاص ایران است و جالب آن که فقط در شهر کاشان به عمل می آید.
پرورش گل محمدی با تاریخ «قمصر» عجین شده است. هر چند امروزه گلاب گیری از «قمصر» به «نیاسر» یکی از بخش های دیگر کاشان گسترش پیدا کرده، ولی گلاب قمصر در نوع خود هم چنان بی رقیب مانده است.
گلاب کاشان در پیشینه ی ادبیات ایران نیز رسوخ کرده و جایگاه ویژه ای داشته است، به طوری که شعرا برای تلطیف اشعار خود از نام گلاب با آمیزه ای از معشوق خود نام می برده اند.
گلاب با آئین های مذهبی همخوانی دیرینه ای دارد. به طور نمونه حدود یک قرن است که گلاب قمصر بر سر و روی دسته های سینه زنی ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) پاشیده می شود. هم چنین هر ساله کعبه را پس از پرده برداری با گلاب ایران شستشو می دهند.
کعبه را گفتم که این عطر دل انگیز از کجاست
هاتفی گفتا که بی شک از گلاب قمصر است
از تقطیر مجدد گلاب، فرآورده ای به دست می آید که به آن « گلاب دو آتشه » می گویند. اگر مجداً گلاب دو آتشه را تقطیر کنند گلاب غلیظی از نظر اسانس به دست می آید که فوق العاده معطر بوده و در حقیقت گلاب ناب و خالص است.
در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی می برد.
در گذشته گلاب در طب سنتی مصارف درمانی بسیاری داشته است. به عنوان مثال دندان درد را با چکاندن چند قطره گلاب روی دندان پوسیده تسکین می بخشیدند. در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی می برد.
اثرات مفید گلاب بر پوست بدن
یکی از مهم ترین کاربردهای گلاب، جهت مواظبت از پوست است. گلاب برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است. یکی از موارد استفاده ی گلاب جهت پاک کردن پوست می باشد و می توان به جای محصولات شیمیایی پاک کننده، از آن استفاده کرد.
استفاده ی دیگر آن جهت طراوت و تازگی پوست است؛ بدین گونه که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بمالید. در این حالت اسانس موجود درگلاب به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات آن در افزایش جریان خون، باعث شادابی پوست می گردد. البته استفاده ی مداوم از این روش می تواند این اثرات مطلوب را ایجاد کند.
گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است.
گلاب حتی برای رفع جوش های بدن نیز موثر است. برای این کار مقداری گلاب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. سپس این خمیر را مدت یک ساعت یا تمام شب ( موقع خواب ) روی جوش های خود قرار دهید .
گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است. برای این کار، با استفاده از یک قطره چکان، گلاب را روی پوست سر خود بریزید.
سایر خواص درمانی گلاب :
با توجه به اثرات قابض اسانس رز، گلاب برای زنانی که دچار کاهش میل جنسی هستند مناسب است. استفاده از این خاصیت در قدیم توسط رومیان بسیار متداول بوده است.
به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و ضدمیکروبی، برای شست وشوی چشم مناسب است؛ البته گلابی که بدین منظور استفاده می شود، باید عاری از آلودگی ها و به اصطلاح استریل باشد. برای رفع خستگی و درد چشم نیز می توانید مقداری گلاب به پشت پلک های خود بمالید.
با توجه به گران بودن اسانس رز، متأسفانه بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی، حاوی اسانس مصنوعی رز هستند که خواص اسانس طبیعی را ندارند. همچنین اسانس های طبیعی که از گونه های متفرقه و غیراصلی رز تهیه می شوند نیز ممکن است خواص نام برده را نداشته یا به طور ضعیف دارای این خواص باشند.
گلاب برای بیماری های گوارشی مانند نفخ، دل به هم خوردگی و اسهال مزمن مفید است.
گلاب در رفع دردهای روماتیسمی نیز موثر است.
از بُخور آن می توان برای درمان گلودرد و بیماری های تنفسی استفاده نمود.
گلاب ، قلب و معده را تقویت می کند، اضطراب را از دل دور می کند.
برای معالجه اشخاص گرمازده، بهترین راه خورانیدن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدری که تولید قی نموده و صفرا را خارج نماید.
گلاب بهترین نوشیدنی برای کسانی است که دچار خونریزی سینه و گلو هستند.
گلاب ناراحتی سینه را از بین می برد و از ابتلا به بیهوشی جلوگیری می کند.
نوشیدن گلاب خنک، گرمی درون را از بین می برد و بدن را تقویت می کند.
بوییدن گلاب برای تقویت قلب و رفع بیهوشی و تقویت حواس باطنی مفید است.
برای معالجه اشخاص گرمازده ، بهترین راه خورانیدن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدری که تولید قی نموده و صفرا را خارج نماید.
نوشیدن و بوییدن «گلاب» سردرد را برطرف می کند، مخصوصا سردردی که در اثر استنشاق هوای آلوده یا شنیدن سر و صدا باشد.
فضیلت گلاب و گل سرخ از نظر پیامبر و امامان معصوم :
از حضرت رسول (ص) نقل شده : " ریختن گلاب بر صورت، آب صورت را زیاد می کند و پریشانی را برطرف می سازد."
در حدیث دیگر فرموده که : " هر که گلاب بر صورت بمالد، در آن روز بدحالی و پریشانی به او نرسد، و چون گلاب را بر صورت و دست ها بمالد، حمد خدا بکند، و صلوات بر محمّد و آل محمّد بفرستد."
از حضرت صادق (ع) نقل شده : " هر که در روز اول ماه مبارک رمضان یک کف گلاب بر رو بریزد، در آن روز از خواری و پریشانی ایمن گردد و هر که در آن روز بر سرش یک کف گلاب بریزد، در آن سال از مرض سرسام و ذات الجنب ایمن گردد. "
به سند معتبر از حضرت امیر المؤمنین (ع) منقول است که : " حضرت رسول (ص) هر دو کف را از گل سرخ پر کرده و به من عطا فرمودند، چون نزدیک به مشام خود بردند، فرمودند که این بهترین گل های بهشت است، بعد از گل مورد

 


دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه